Alkışlar Zeytinyağı İçin

2008-01-16 12:36:00

Düzenli olarak zeytinyağı yeme alışkanlığına başlamanın,  neredeyse sigarayı bırakmak kadar sağlıklı bir adım olabileceğini biliyor muydunuz?


İdrarınızda yapılacak mikroskobik maddelerin ölçümü sayesinde vücudunuzun kansere karşı ne kadar güçlü bir savaşçı olup olmadığı anlaşılabilir. Maddeleri şarapnel parçaları gibi düşünün.Çok fazla olmaları vücudunuzun çok fazla zarar görmesi(darbe alması) demektir.

Zeytinyağı tüketin. yapılan bir çalışma gösteriyor ki; zeytinyağı alımını artıran kişilerin idrar örneklerinde daha az zarar verici maddelere rastlanılmıştır.

Peki bu "daha az" la kastedilen miktar nedir?  Bir damlası sigara içen bir kişinin içmeyi bıraktığı zamanki idrar örnekleriyle aynıdır.

RealAge Önerisi: Az yağlı bir beslenme hayatı uygulayarak ve yağ tükettiğiniz zamanlarda ise bu yağların sağlığa yararlı olan doymamış yağlar olmasıyla Gerçek Yaş’ınızı 6 yıla kadar gençleştirebilirsiniz.

Zeytinyağı bir bütün olarak sizin için yararlı maddelerden oluşmaktadır. Ancak bu maddelerin hangisi sizin kansere karşı olan mücadelenizde size yardım eder? 

Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda zeytinyağı içeriğinde bulunan fenolik maddelerin kansere karşı savaşta en güçlü yardımcılarımızdan biri olduğundan şüphe ediliyordu. Fenolik maddeler antioksidan içerirler. Ancak son bir çalışma ışığında etkilerinin daha az olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Değişen miktarlarda fenolik bileşenli 3 değişik çeşit yağ test edilmiştir ve ortaya çıkan çeşidin idrar örneklerinde bulunan hücrelere zarar veren maddelerin miktarında çok az bir değişiklik oluşturduğu görülmüştür. Araştırmacılar tekli doymuş yağların antıkanserojenık bir etkisi olduğunu düşünüyorlar.

Zeytinyağı mono doymuş yağlardan daha zengin olduğundan sadece kalp için koruyucu değil aynı zamanda kanser içinde sınırlayıcıdır. Bu da açıklıyor ki, Kuzey Avrupa ile kıyaslandığında beslenmeleri yağ üzerinde yoğunlaşan Güney Avrupalılar daha düşük kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskine sahiptirler. Ancak önemli bir uyarı da akılda tutulmalıdır: Çalışmalara katılan kişiler beslenmelerinde zeytinyağı kullanmamışlardır. Normalde tükettikleri yağların yerine kullanmışlardır. Bu miktar da yaklaşık olarak günlük 5 çay kaşığıdır.

Beslenmenizde tereyağı ve margarin yerine zeytinyağı kullanın böylece aldığınız toplam kalori miktarını artırmış olmazsınız. Eğer aldığınız kalori miktarında artış olursa başka sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.  

 

www.realage.com

0
0
0
Yorum Yaz